Grill kontaktowy, nazywany też kontakt grillem, to wielofunkcyjne urządzenie z powodzeniem wykorzystywane w każdego rodzaju gastronomii. Służy do obustronnego opiekania różnego pieczywa, a także mięs czy warzyw i daje efekt chrupiących, doskonale wypieczonych potraw. Jest urządzeniem niezbędnym do usprawnienia pracy, zarówno w restauracji jak i w kąciku bistro. Dlatego, szukając sposobów na zwiększenie efektywności pracy, przy równoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości i smakowitości jedzenia, warto zapoznać się z jego możliwościami.
Budowa grilla i podstawowe parametry
Profesjonalny i dobrej jakości grill kontaktowy ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej. Taka konstrukcja zdecydowanie pomaga utrzymać urządzenie w czystości, co w gastronomii jest absolutną podstawą dla zachowania higieny i bezpieczeństwa sporządzanych potraw. Dodatkowo, stal nierdzewna jest materiałem wytrzymałym, zapewniającym długie użytkowanie grilla. Powierzchnia grzewcza, czyli górna i dolna płyta, może być płaska lub ryflowana i z reguły wykonana jest z żeliwa. Największym uznaniem i popularnością, cieszą się grille kontaktowe z ryflowanymi płytami żeliwnymi ze stałym prześwitem. Potrawy przygotowane na tego rodzaju grillu są nie tylko zdrowsze, ponieważ tłuszcz wypływający z poddanego obróbce termicznej produktu odprowadzany jest tzw. rowkami, ale też zachowują przyjemny aromat i wizualnie odzwierciedlają potrawy przygotowywane na tradycyjnym ruszcie. Istotnym elementem urządzenia jest uchwyt wykonany z materiału odpornego na temperaturę, co chroni użytkowników przed oparzeniami. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są dodatkowo w termostat umożliwiający regulację temperatury i lampkę kontrolną, która pokazuje pracę urządzenia.
Dostępne na rynku kontakt grille różnią się między sobą konstrukcją, ale również parametrami technicznymi takimi jak: wymiar powierzchni grzewczej, moc, napięcie i zakres temperatur. W przypadku mniejszych urządzeń wymiar powierzchni grzewczej to 22×23 cm lub 34×23 cm. Są też modele przystosowane do intensywnego użytkowania i dużych ilości zamówień. Powierzchnia robocza w tych modelach może mieć wymiar nawet 52×32 cm. Oczywistym jest, że wielkość powierzchni roboczej wpływa na moc grilla, która w zależności od urządzenia wynosi od 1,6 kW do 3,6 kW. Użycie opiekacza o dużej mocy, może generować konieczność zasilania z gniazda 400V.
Jak kontakt grill wpływa na usprawnienie pracy?
O efektywności zaplecza kuchennego decyduje czas przygotowywanych posiłków i ich jakość. Co wpływa na te dwa czynniki? Niewątpliwie doświadczenie i umiejętności personelu kuchennego. Jednak, niemniej ważne są dobrej jakości sprzęty, których sposób działania jest częściowo lub całkowicie automatyczny. Kontakt grill jest właśnie jednym z tego rodzaju urządzeń. Jego sposób działania, bazujący na górnej i dolnej płycie grzewczej, umożliwia jednoczesne opiekanie potrawy z obu stron. Wyeliminowana została konieczność obracania produktu i pilnowania momentu, kiedy należy tego dokonać. Czas przygotowania potrawy jest zatem krótszy, a kucharz może skoncentrować się na innych czynnościach, koniecznych do zrealizowania zamówienia. W profesjonalnych urządzeniach, powierzchnia płyt grzewczych wykonana jest z materiałów, które zapobiegają przywieraniu i przypalaniu żywności. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia, ale również minimalizuje straty spowodowane koniecznością ponownego przygotowania potrawy. Kontakt grill daje gwarancję odpowiedniej chrupkości opiekanego pieczywa oraz idealnego stopnia wypieczenia warzyw i mięs, co bezpośrednio wpływa na jakość serwowanych potraw. Dodatkowo, jest bezpieczny i prosty w obsłudze.
Jaki jest czas nagrzewania urządzenia i przygotowania potrawy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas nagrzewania płyt grzewczych wacha się od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wybranego modelu. Natomiast czas przygotowania potrawy zależy od tego czy urządzenie jest utrzymywane w stanie ciągłej gotowości, czy też rozgrzewane dopiero w momencie, gdy klient złoży zamówienie. Znaczenie ma również rodzaj produktu poddanego obróbce cieplnej. Pieczywo i warzywa będą odpowiednio wypieczone już w kilkadziesiąt sekund, a mięso będzie potrzebowało kilku minut. Nie można jednak zaprzeczyć, że czas przygotowania potrawy generalnie jest krótszy, ponieważ produkty są jednocześnie opiekane z obu stron.
Gdzie sprawdzi się kontakt grill i jak wybrać odpowiedni model?
Grill kontaktowy wykorzystywany jest do obróbki termicznej pieczywa, warzyw i mięs. Urządzenie to jest wszechstronne i idealnie sprawdza się zarówno w przygotowaniu chrupiących tostów, bułek panini, soczystych grillowanych warzyw, ale również opiekanych kiełbasek i szaszłyków. Jest sprzętem niezastąpionym w profesjonalnej kuchni i w kącikach gastronomicznych. Natomiast w domowej kuchni stwarza ciekawą alternatywę dla tradycyjnych posiłków, wprowadzając urozmaicenie codziennego menu.
Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na konstrukcję i użyte do produkcji materiały, ale też na rozwiązania wspierające pracę kucharza (termostat, lampka sygnalizująca pracę). Grill powinien mieć wielkość i moc dostosowaną do wielkości lokalu, a co za tym idzie potencjalnej ilości zamówień. Urządzenia o mniejszej powierzchni grzewczej, świetnie sprawdzą się w niewielkich punktach gastronomicznych, kącikach bistro czy w domu. Natomiast w restauracjach i barach może zachodzić konieczność zastosowania modelu o większej powierzchni grzewczej i mocy. Dlatego jednym z głównych czynników wyboru powinien być profil działalności danego lokalu gastronomicznego i szacowana ilość potraw przygotowywanych z użyciem grilla. Ostatnim elementem, który powinien decydować o wyborze jest możliwość serwisowania urządzenia.