W ostatnich artykułach pisaliśmy o tym co zrobić w przypadku otwarcia własnej, małej restauracji. Artykuł przeszedł wśród was ogromnym echem. Dziękujemy za wszystkie udostępnienia, komentarze i polubienia. Dzięki temu wiemy, że nasza praca nie idzie na marne a to co opisujemy okazuje się przydatne.
W niniejszym artykule poruszymy nieco podobną tematykę. Również skupimy się na tym, co jest potrzebne podczas otwierania lokalu gastronomicznego, ale tym razem będzie to pizzeria. Wiadomo, że aby z sukcesem prowadzić własny biznes – nie tylko ten gastronomiczny musimy posiadać pewien zestaw predyspozycji, takich jak: twarde stąpanie po ziemi, dobry plan, umiejętność zarządzania zespołem oraz plan awaryjny.
Chcę otworzyć pizzerię
Pierwszy krok za nami. Mamy plan – chcemy mieć najlepszą pizzerię w mieście, serwującą najlepszą pizzę i codziennie setki gości. Menu jest proste – pizza na różne sposoby. Ważne będzie dobre ciasto i świeże, najlepszej jakości dodatki. Czasami od początku wprowadzamy też kilka dodatkowych dań typu fast food. Jednak z naszego doświadczenia to nie jest potrzebne – wcale nie urozmaica menu i nie przynosi dodatkowych przychodów. Warto skupić się na jednym produkcie i zrobić to najlepiej, nie rozpraszając się sprawami pobocznymi.
Na początek będziemy musieli przygotować lokal pod wymagania gości. Na pewno chcesz aby już sam wygląd lokalu, zarówno na zewnątrz jak i w środku sprawiał jak najlepsze wrażenie. Zgadza się – to bardzo ważne. Jeśli nie posiadasz miejsca, w którym już wcześniej była prowadzona działalność gastronomiczna, to również przygotowanie zaplecza będzie wymagało odpowiedniego wkładu.
Sporą część Twojego czasu, przeznaczonego na otwarcie pizzerii, zjedzą formalności. Począwszy od samego założenia firmy (jeśli jeszcze takiej nie posiadasz) aż po dokumenty związane z odbiorem instalacji, sanepidem czy koncesją na sprzedaż alkoholi.
Ważny sprzęt – mikser do ciasta
Jeśli masz już ustalone menu, podpisane umowy z dostawcami produktów, wiesz też ilu gościu jednocześnie możesz obsłużyć, to czas aby pomyśleć o sprzęcie. Zacznijmy od przygotowania ciasta. Tutaj niezbędny będzie odpowiednio dobrany mikser. Jego rozmiar zależy przede wszystkimi od liczby zamówień każdego dnia. Ważne, aby potrafił przygotować wystarczającą ilość ciasta jednorazowo. Ciasto można oczywiście przygotowywać ręcznie, ale po kilku dniach lub tygodniach nie będzie to już tak fantastyczne przeżycie… Warto zainwestować w sprzęt i zautomatyzować pracę, która nie wymaga udziału człowieka.
No Product
Przechowywanie ciasta i składników
Skoro nasze ciasto jest już przygotowane, to musimy gdzieś przechować wszystkie jego porcje. Musimy więc zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości szafę lub stół chłodniczy. Wybór pomiędzy stołem a szafą zależy między innymi od posiadanego miejsca. Jeśli masz mało miejsca – kup wysoką szafę. Jeśli masz tego miejsca więcej – możesz zakupić stół chłodniczy, który dodatkowo wykorzystasz jako powierzchnię roboczą. Sprawdź naszą ofertę urządzeń chłodniczych.
Stół do przygotowywania pizzy
Alternatywą dla tradycyjnego stołu chłodniczego jest stół chłodniczy do pizzy. Jego przewagą jest to, że jego blat może służyć bezpośrednio do przygotowywania gotowych dań. Może on być wykonany ze stali lub kamienia – np. granitu, który jest chłodny w dotyku. Dzięki temu ciasto się nie klei i ulega łatwiejszemu przygotowaniu. Dodatkowo stoły do pizzy można wyposażyć w nadstawki chłodnicze – małe podłużne witryny, pod którymi, w zasięgu ręki będzie można przechowywać dodatki do przygotowania pizzy. Sprawdź ofertę naszych stołów do pizzy.
Piec do pizzy
Skoro mamy już przygotowane surowe danie, to musimy je upiec. Możemy to zrobić w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Stwarza to niepowtarzalny klimat lokalu, przyciąga gości – jest to atrakcja, jakiej pozazdroszczą Ci inne pizzerie w okolicy. To rozwiązanie niesie jednak za sobą sporo problemów. Dodatkowe pozwolenia, niebezpieczeństwo związane z ogniem oraz nieuwagą gości lub personelu a także zakup i przechowywanie odpowiedniego drewna, niezbędnego do opalania pieca.
Niezastąpionym rozwiązaniem w tym przypadku będzie elektryczny piec przystosowany do wypiekania pizzy. Mamy dostępne piece jedno lub dwukomorowe. W każdej komorze, w jednym czasie można przygotować nawet 4 pizze o standardowym rozmiarze. Nad piecem elektrycznym mamy większą kontrolę – przede wszystkim w nastawie temperatury, której w piecu opalanym drewnem nie możemy zagwarantować. Szybszy jest też czas jego nagrzewania. Cały proces pieczenia mamy pod kontrolą. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na rozszerzenie menu, to piec możemy wykorzystać także do przygotowywania np. zapiekanek.
Niezbędne dodatki
Mamy zatem rozwiązany problem najbardziej potrzebnego sprzętu. Co jeszcze się przyda? Na pewno będziemy potrzebować dodatkowych powierzchni roboczych. Zaplecze kuchenne należy zatem wyposażyć w stoły, najlepiej wyposażone w dodatkowe półki lub szafki pod blatem. Do tego przydadzą się półki lub szafki wiszące a także regały.
Niezbędne staną się także dodatki. Potrzebne nam będą chociażby blachy do wypieku pizzy czy łopatki do wyciągania jej z pieca. Całości dopełnią radełka do jej pocięcia. Kuchnie powinniśmy także zaopatrzyć w dobrej jakości noże do cięcia składników a najlepiej jeśli będą to odpowiednio dobrane krajalnice, co tak samo jak w przypadku miksera, ułatwi i przyspieszy naszą pracę. Jeśli swoją pizzę będziesz także dowozić do swoich Klientów, to niezbędna okaże się dobra termiczna torba, która utrzyma gotowe placki w odpowiedniej temperaturze. Sprawdź naszą ofertę mebli gastronomicznych.
Do dzieła!
Jak widzisz, na uruchomienie pizzerii, nie potrzebujesz olbrzymiej ilości sprzętu. Dobrze, jeśli posiadasz lokal, w którym już wcześniej była prowadzona podobna działalność – wtedy najprawdopodobniej wystarczy drobny remont oraz wyposażenie w sprzęt, który możesz mieć, wydając kilkanaście tysięcy złotych. To sporo mniej niż przy otwieraniu restauracji, gdzie potrzebna jest znacznie większa ilość urządzeń.
Skoro masz już przygotowany lokal, to ruszaj do dzieła. Przygotuj odpowiednią promocję. Daj się poznać okolicznym mieszkańcom z jak najsmaczniejszej strony. Promuj się za pomocą strony internetowej, ulotek czy portali społecznościowych. Ale przede wszystkim promuj się swoją wyśmienitą, niezapomnianą pizzą, o której wieść rozniesie się sama. Zaplanuj otwarcie huczne otwarcie i zaproś na nie gości oraz znajomych.
Jeśli potrzebujesz wskazówek w doborze odpowiedniego sprzętu do swojej pizzerii lub masz już pewien plan ale nie do końca wiesz jak go zrealizować, odezwij się do nas. Pomożemy zaplanować Twoją kuchnię i odpowiednio ją wyposażyć.
Natomiast jeśli masz wśród znajomych osobę, której przydadzą się powyższy informacje – udostępnij ten artykuł. Podaj dalej, niech pomoże także innym.