Temperatura ma ogromne znacznie w kontekście podawanych napojów oraz potraw. Ma również niezwykle duże znaczenie podczas przechowywania składników. Z tego względu właśnie lód odgrywa zarówno w kuchni, jak i w barze ogromną rolę. Skąd jednak go pozyskiwać, kiedy na zewnątrz panują upały, a zamrażanie foremek z wodą w chłodniach i zamrażarkach nie przynosi zamierzonego efektu z powodu małej wydajności?
Kostkarki do lodu
Urządzeniem, które umożliwi pozyskanie lodu w dużych ilościach jest kostkarka do lodu. Występują one w bardzo wielu wariantach, od wersji domowych o wydajności 20 kg lodu na dobę, do profesjonalnych o wydajności nawet 10 razy większej. Obsługa kostkarki jest niezwykle prosta i nie wymaga szczególnej wiedzy ze względu na bardzo dużą automatyzację procesu. Wyróżnia się kilka rodzajów kostkarek. Wśród nich znajdziemy wersje bardziej wydajne, produkujące mniej przejrzysty lód oraz takie, gdzie wydajność ustępuje przejrzystości produktu. Dodatkowo istnieją kostkarki, które nie produkują kostek, a jedynie skruszony lód – są one nazywane łuskarkami. Należy pamiętać, że każdy z tych typów znajdzie inne zastosowanie – podczas robienia drinków bardzo istotna będzie przejrzystość kostki, natomiast do przechowywania szampana wystarczy skruszony lód lub kostki o dowolnej przejrzystości. Dlatego warto dobrać typ kostkarki do określonych potrzeb.
Niezbędny lód
Absolutnie wszystkie punkty gastronomiczne oraz bary potrzebują latem dużych ilości lodu, będzie on potrzebny zarówno do przygotowania potraw, jak i napojów. Do spełnienia takich wymagań powstały właśnie kostkarki gastronomiczne. Charakteryzuje je niezwykle wysoka wydajność, pozwalająca sprostać nawet największemu zapotrzebowaniu. Mankamentem jest jednak dość duży rozmiar, jest to jednak konieczność, by podołać wysokiemu zapotrzebowaniu.
Sposób chłodzenia
Zasada działania kostkarek nie zawsze jest taka sama, można podzielić je na te chłodzone wodą oraz chłodzone powietrzem, co je wyróżnia?
• Chłodzenie wodne: Charakteryzuje je wysoka wydajność oraz całkowita niezależność od zewnętrznych temperatur. Działa w sposób bardzo wydajny, a do tego nie potrzebuje dużej ilości miejsca. Minusem jest jednak konieczność stałego podłączenia do wody. Niewskazane jest jednak połączenie bezpośrednie. Ze względu na bardzo wysoką wrażliwość kostkarki na nawet najmniejsze zabrudzenia, konieczne jest skorzystanie ze specjalnego filtra, co może w niektórych sytuacjach być problematyczne.
• Chłodzenie powietrzem: Alternatywą do chłodzenia wodnego jest chłodzenie powietrzem. Nie wymaga ono stałego połączenia z wodą, co zwiększa mobilność samej kostkarki. Dodatkowym atutem jest również brak ekonomiczności zastosowania filtra wody. Ze względu na inny sposób działania, wymaga ona jednak większego pomieszczenia. Dodatkowo bywa wrażliwa na wysokie temperatury, co sprawia, że w sytuacji ogromnych upałów może działać mało wydajnie. Jej zastosowanie będzie więc korzystne w przypadku miejsc, które nie są narażone na gwałtowne skoki temperatury, jak na przykład klimatyzowane pomieszczenia.
Do czego będą przydatne?
Kostkarki można wykorzystać praktycznie wszędzie, od barów z drinkami, po uzupełnianie wiadra z wodą na wyjściu z sauny. Jedynym ograniczeniem jest tutaj kreatywność. Należy pamiętać, że kostkarka do lodu praktycznie zawsze będzie miała jakieś zastosowanie, mniej lub bardziej oczywiste. Dlatego warto mieć ją na wyposażeniu restauracji. Aktualnie żaden porządny bar nie może obyć się bez lodu. Podobnie sprawa ma się z szanującymi się restauracjami.
Jak dbać o kostkarkę?
Sposób dbania o kostkarkę nie odbiega w istotny sposób od dbania o inne urządzenia gastronomiczne. Zarówno dla tych chłodzonych powietrzem, jak i chłodzonych wodą można wyróżnić kilka punktów wspólnych w ich okresowym serwisowaniu. Na pewno należy zadbać o czystość wody, z której przygotowywany będzie lód, jej niska klarowność może być nie tylko problematyczna ze względów zdrowotnych, ale również może powodować uszkodzenie urządzenia. Wnętrze należy okresowo czyścić specjalnymi środkami, tak aby uniemożliwić rozwój bakterii. Tutaj jednak podobieństwa się kończą, w przypadku kostkarek chłodzonych wodą należy okresowo czyścić filtr, który jest odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń, zanim dotrą one do urządzenia – jego częsty serwis może znacząco wydłużyć czas pracy kostkarki. W modelach chłodzonych powietrzem konieczne jest czyszczenie filtra powietrza, należy robić to dość często, jednak częstotliwość ta uzależniona jest od poziomu zapylenia pomieszczenia. W miejscach suchych, gdzie będzie unosić się duża ilość kurzu, trzeba będzie wykonywać tę czynność zdecydowanie dużo częściej niż na obszarach bez zanieczyszczeń.