Wybór pieca do lokalu gastronomicznego nie jest prostą sprawą dla osób startujących w tego rodzaju biznesie Ale też branżowym wyjadaczom wcale nie jest tak łatwo dokonać odpowiedniego wyboru. Technika idzie naprzód. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania i funkcje. Na co należy zwrócić uwagę? Lektura poniższego artykułu na pewno rozwieje wątpliwości.
Ważne pytania
Przed wyborem należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, które zawężą krąg naszych poszukiwań:
- Jak będzie zasilany piec? Czy będzie on gazowy czy elektryczny?
- Czy nasz personel miał już styczność z piecem konwekcyjno-parowym? Czy posiada doświadczenie w jego obsłudze?
- Czy posiadamy odpowiednio przygotowane miejsce pod piec?
- Jaka jest maksymalna jednoczesna liczba gości? Ilu gości dziennie obsługujemy? Ile czasu średnio goście czekają na dania?
- Jakie dania serwujemy w menu? Jakiego rodzaju obróbki termicznej potrzebują (grillowanie, smażenie, gotowanie, pieczenie)? Jaki jest czas ich przygotowania?
- Jakiego rodzaju gastronomię prowadzimy? Czy jest to restauracja (mała/duża), fast food, a może food-truck?
Gazowy piec czy na prąd?
Piece gazowe są zazwyczaj droższe w zakupie, natomiast tańsza jest ich eksploatacja. Przeciwnie jest w przypadku pieców elektrycznych. Są tańsze w zakupie, ale za to nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną znacznie i bieżące użytkowanie będzie droższe niż w przypadku gazu. Większość pieców jest też zasilanych napięciem trójfazowym (3x400V). Należy więc sprawdzić czy w lokalu, którym dysponujemy istnieje takie gniazdo lub czy jest możliwość jego podłączenia. Oczywiście można też zakupić mniejszy piec o typowym zasilaniu 230V.
Doświadczenie załogi
Coraz więcej szefów i kucharzy nie wyobraża sobie pracy bez wykorzystania pieca. Zdobywali doświadczenie podczas pracy z udziałem tych maszyn. Teraz chcą ją kontynuować, bo dla nich zalety są oczywiste. Piec wykona taką samą, ale bezobsługową pracę, którą z wykorzystaniem operatora wykonamy na kuchence, w piekarniku, frytkownicy czy płycie grillowej. Może zastąpić więc wiele urządzeń, oszczędzając miejsce (często ograniczone), ale też czas załogi, wodę, prąd i detergenty.
Jeśli nie posiadamy w załodze osób, które pracowały już z wykorzystaniem pieca, to należy zwrócić uwagę czy dystrybutor oferuje szkolenie z zakresu jego obsługi. Oczywiście takie szkolenie warto przeprowadzić w każdym przypadku, np. ze względu na nowe funkcjonalności, jakie posiada piec.
Jak duży piec jest mi potrzebny?
To zależy od liczby gości i dań, jakie codziennie są (lub mają być) wydawane oraz skomplikowania menu. Możemy zakupić np. piec z 4, 6, 10 lub nawet 20 półkami. Na każdej z tych półek możemy umieścić pojemnik GN z inną potrawą.
Powinniśmy też sprawdzić, które obecne urządzenia w kuchni są najbardziej obciążone pracą. Jeśli bardzo dużo smażymy – możemy tą pracę wykonać przy pomocy pieca a frytkownicę lub patelnię wykorzystywać w mniejszym stopniu lub zwolnić zajmowane przez nie miejsce. Ponadto taki proces możemy w piecu zaprogramować – w jaki sposób kolejne kroki będą w piecu przebiegać. Już bez udziału człowieka i ręcznej obsługi. Dodatkowo nowoczesne piece zapamiętują nasze programy na przyszłość.
Ważne funkcje pieca w kuchni
Podczas wyboru pieca należy zwrócić uwagę na ważne funkcje, które powinien on posiadać. Pierwsza z nich to tryby pracy, czyli możliwość konwekcji, naparowania. Ważny jest też zakres regulacji temperatury i wilgotności. Kolejnymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę – czy piec posiada to wentylacja i zmiana kierunku jej obrotu. To podstawy.
Co z dodatkami? Nowoczesne piece konwekcyjno-parowe posiadają szereg funkcji, które jeszcze bardziej ułatwią pracę załodze, takie jak: automatyczne mycie, programowanie i zapamiętywanie programów (często wyposażone są w złącze USB, dzięki któremu programu możemy wgrać z pendrive’a). Sprawdźmy też czy piec posiada funkcję szybkiego nagrzewania ale też schładzania po zakończonej pracy. Użyteczną funkcją jest też sonda, dzięki której można sprawdzić temperaturę np. mięsa. Ale mistrzowie kuchni doskonale radzą sobie bez tego udogodnienia.
No Product
Jak sprawdzić piec?
Instanco i jego dystrybutorzy szkolą swoich Klientów w ich własnych restauracjach i lokalach, ale też organizują liczne szkolenia i pokazy w Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie. Piece można też oglądać i testować na różnego rodzaju targach. Na Warsaw Gastro Show w 2016 pokaz pieców Instanco prowadził m.in. Bartosz Adamski – uczestnik jednego z telewizyjnych show kulinarnych, który tak oto wypowiadał się o pracy z piecem:
Piece Instanco są przeznaczone do kuchni w której najmniejszy detal ma największe znaczenie. Są one wielofunkcyjne i bardzo proste w obsłudze przy czym posiadają innowacyjne funkcje które są bardzo przydatne na każdej kuchni.
Jak za to zapłacić?
Zawsze pojawia się też pytanie o budżet. To jedna z bardziej kluczowych spraw. Koszt pieca waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych – w zależności od naszych potrzeb. Jeśli restauracja jest chętnie odwiedzana i dzięki piecowi chcemy podwyższyć jakość smaku naszych dań, to sukces jest murowany a co za tym idzie znajdą się finanse na jego zakup. Poza gotówką istnieje również szereg innych sposobów na to aby piec jednak mieć: kredyt, leasing, wypożyczenie, outlet.
Nie warto ograniczać się budżetem. Praca pieca pozwoli na odciążenie personelu, który dzięki temu będzie mógł skupić się na innych zadaniach, których w kuchni nie brakuje, a dzięki temu podwajamy ilość usprawnionej pracy.
Niepodważalną zaletą, wartą każdych pieniędzy, jest też zdrowie naszych gości i pracowników. Potrawy przygotowywane przy wykorzystaniu pieca konwekcyjno-parowego są smaczniejsze, ale też zdrowsze.
Nie warto też oszczędzać na jakości. Solidny, trwały piec, wykonany z najlepszych komponentów, z długą gwarancją to ważne czynniki, przemawiające za jego zakupem. Unikajmy tanich pieców o chińskim rodowodzie, marnej jakości i wysokiej awaryjności. Zainwestujmy w bezawaryjną, długą pracę, z ewentualnym szybkim serwisem producenta lub dystrybutora, którego mamy pod ręką. Piece Instanco posiadają 24 miesięczną gwarancję i szybki serwis na terenie całej Polski.
Podsumowując, zakup pieca to spory wydatek i niecodzienna inwestycja. Warto sobie ją dokładnie przemyśleć i skonsultować z ekspertem. Jeśli podczas czytania artykułu pojawiły się w Twojej głowie pytania lub problemy, albo jeśli planujesz zakup pieca do swojego lokalu – skontaktuj się z naszym ekspertem. Zostaw swoje dane poniżej – skontaktujemy się z Tobą.
Zdjęcie główne: Bartosz Adamski