Efektywność i jakość pracy to niewątpliwie połączenie, o którym marzy każdy właściciel biznesu bez względu na to czy jest to biznes mały czy duży. Produktywne wykorzystanie czasu pracy daje gwarancję dobrze prosperującej firmy i zysków. Natomiast jakość oferowanych produktów czy usług zapewnia satysfakcję klientów i zwiększa prawdopodobieństwo, że z przyjemnością skorzystają z tych usług ponownie. W dynamicznie zmieniającym się świecie, pracodawcy zorientowani są na utrzymanie płynności pracy i osiągnięcie wysokiej wydajności przy jednoczesnym dostarczeniu produktu o doskonałej wartości. Dodatkowo, wymagający są nie tylko pracodawcy, ale również konsumenci, którzy oczekują najwyższej jakości.
Zarządzanie efektywnością w gastronomii
Nie ma znaczenia, czy ma się do czynienia z linią produkcyjną w fabryce czy lokalem gastronomicznym. W każdym z tych miejsc kluczem do sukcesu będzie automatyzacja pewnych czynności. Pozwala ona na zachowanie płynności pracy przy jednoczesnym wzroście jakości. Co więcej, dzięki automatyzacji zmniejsza się ilość błędów i skraca czas obsługi czy produkcji. Gdzie zatem szukać potencjału na automatyzację w usługach gastronomicznych? Nowoczesne zarządzanie w gastronomi oznacza poszukiwanie nowych rozwiązań i optymalizacji na dwóch płaszczyznach: obsługi kelnerskiej i przygotowania posiłków.
Obsługa gości w lokalu
Na tym polu można odnieść spektakularny sukces, albo miażdżącą porażkę. Nie jest trudno o pomyłkę w przyjęciu zamówienia, spóźnienie w podaniu karty czy przeoczenie specjalnych życzeń klienta, szczególnie w momentach znacznego obłożenia lokalu. Dlatego warto zapoznać się z systemami informatycznymi wspierającymi pracę kelnerów. Systemy takie mają niezliczone funkcjonalności podnoszące jakość obsługi. Zaczynając od usprawnienia procesu przyjmowania zamówienia, poprzez system przypomnień (o podaniu karty, rozliczeniu rachunku) i szybką komunikację kelnerów z obsługą kuchni, kończąc na rozbudowanej siatce raportów. Raporty stwarzają możliwość gromadzenia i porównywania informacji o np. wynikach, czasie obsługi, wartości zamówień, ilości gości czy najczęściej zamawianych daniach. Niektóre systemy umożliwiają gościom nawet samodzielne złożenie i rozliczenie zamówienia, co jest bardzo dużą wartością dodaną w lokalach wymagających maksymalnie krótkiego czasu obsługi.
Automatyzacja zaplecza kuchennego
Poszukiwanie optymalizacji i zarządzanie w sferze sporządzania posiłków jest równie ważne jak w sferze obsługi kelnerskiej. Czy można jednak zautomatyzować proces przygotowywania dań? Zdecydowanie tak. Można zastosować wspomniany już system automatyczny, który będzie przydatny w wyświetlaniu aktualnych zamówień (z uwzględnieniem szczególnych potrzeb gości) lub w informowaniu o czasie oczekiwania. Największe możliwości stwarza jednak odpowiedni dobór sprzętu kuchennego, który powinien być dostosowany do wielkości kuchni i przygotowywanych w niej posiłków, ale przede wszystkim mieć dalece zautomatyzowane funkcjonalności. W barach, na stacjach benzynowych i w ulicznych punktach gastronomicznych, których domeną jest szybka obsługa, doskonale sprawdzi się moduł hot dog z pełnym wyposażeniem w rolki, od INSTANCO. Jest to urządzenie kompaktowe, które służy do przygotowywania klasycznych i francuskich hot-dogów, ale też gofrów i naleśników. Dodatkowym atutem modułu jest miejsce na przechowanie opakowań i naturalna przestrzeń robocza. Innym rozwiązaniem może być opiekacz rolkowy stosowany do opiekania kiełbasek i parówek. Ma on możliwość dostosowania do aktualnego obciążenia z zamówień, poprzez użycie jednej lub dwóch stref grzewczych, co minimalizuje potencjalne straty. Opiekacz INSTANCO zapewnia błyskawiczne nagrzewanie, ale jest również prosty w obsłudze i co najważniejsze łatwy w czyszczeniu.
Świetnym uzupełnieniem opiekacza rolkowego może być pojedynczy kontakt grill do podgrzewania bułek do hot-doków oraz innego pieczywa i warzyw. To małe, estetyczne urządzenie z obudową ze stali nierdzewnej ma dwie ryflowane płyty żeliwne oraz uchwyt zrobiony z materiału, zapobiegającego oparzeniu podczas użytkowania. Godnym uwagi jest też elektroniczny toster przelotowy, który służy do opiekania pieczywa. Jego niewielkie rozmiary umożliwiają umiejscowienie na każdym blacie. Proces opiekania jest całkowicie automatyczny, wystarczy ustawić stopień wypieczenia i czas działania by uzyskać chrupiące pieczywo bez ryzyka przypalenia i konieczności kontroli. Najwięcej możliwości stwarza jednak wykorzystanie pieca konwekcyjno-mikrofalowego. Zapewnia on sprawne gotowanie z możliwością użycia trzech technologii podgrzewania. Sprawdzi się idealnie w przygotowywaniu chrupiących bagietek, rogalików, przekąsek i zapiekanych kanapek. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że zmieści się w każdej kuchni, usprawniając pracę personelu kuchennego. Jest bardzo łatwy w obsłudze, ma możliwość pobierania przepisów za pomocą portu USB. Jedyne co trzeba zrobić to wybrać wymagany program na ekranie dotykowym easyTouch. Dodatkowym atutem pieca jest energooszczędność.
Wykorzystanie tak zaprojektowanych urządzeń niewątpliwie wpływa na ergonomię pracy, jej efektywność, oszczędność, ale co najważniejsze zachowanie najwyższej jakości i szansę na zadowolonych klientów.