Piece konwekcyjno-parowe stanowią podstawowe wyposażenie punktów gastronomicznych. Zapewniają bowiem przygotowywanie potraw na najwyższym poziomie kulinarnym. Wpływa na to funkcjonalność i wszechstronność zastosowania pieców konwekcyjno-parowych, które cieszą się coraz większą popularnością w branży gastronomicznej. Branża kulinarna wciąż rozwija się, co sprawia, że na rynku powstają konkurencyjne lokale gastronomiczne (m.in. restauracje, bary oraz żywienie zbiorowe w firmach lub placówkach edukacyjnych). Dynamika oraz krótki czas na przyrządzenie potraw determinuje konieczność inwestycji w profesjonalny sprzęt, do którego zaliczymy piece konwekcyjno-parowe.
Zalety pieców konwekcyjno-parowych
Piece konwekcyjno-parowe charakteryzują się niską awaryjnością, oszczędnością energii i wody oraz funkcjonalnością (tzn. umieszczenie m.in. piekarników, patelni, trzonów kuchennych oraz grillów w jednym urządzeniu), które decydują o wysokiej pozycji pieca w rankingach sprzętu gastronomicznego. Najistotniejszą zaletą pieców konwekcyjno-parowych jest możliwość przygotowania wielu potraw jednocześnie, w krótkim czasie, co istotnie wpływa na wydajność i szybkość pracy personelu przygotowującego posiłki.
Piece konwekcyjno-parowe, poprzez naparowywanie komory umożliwiają obróbkę termiczną potraw z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, która sprawia, że potrawy zachowują wysokie walory smakowe oraz zapachowe. Istotną zaletą urządzenia jest funkcja regeneracji potraw, która wpływa nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na wysoką wartość odżywczą podgrzewanych posiłków. Technologia parowa umożliwia wytworzenie dużej ilości wilgoci, która sprawia, że potrawy są soczyste i nie ulegają wysuszeniu. Funkcja odtłuszczania oraz poziomej cyrkulacji powietrza wpływa na skuteczne odseparowanie zapachów równocześnie przyrządzanych potraw (tzn. bez wzajemnego przenikania zapachem).
Piec konwekcyjno-parowy umożliwia przyrządzanie potraw charakteryzujących się zdrowymi wartościami odżywczymi, poprzez m.in. beztłuszczowe smażenie lub pieczenie na parze. Beztłuszczowe smażenie umożliwia zaoszczędzić do 90% tłuszczu w wyniku minimalnego spryskiwania potrawy tłuszczem wyłącznie w celu uzyskania walorów smakowych. Ponadto, są to urządzenia cechujące się niską awaryjnością oraz oszczędnością energii (nawet do 60%), na co wpływa dobra izolacja termiczna pieca, umożliwiająca szybki wzrost temperatury w komorze urządzenia. Funkcje komputera umożliwiają zapamiętywanie receptur, co zwiększa sprawność również mniej wykwalifikowanego personelu.
Wady pieców konwekcyjno-parowych
Producenci pieców konwekcyjno-parowych, pomimo dużej funkcjonalności nie ustrzegli się wad funkcjonalnych. Pomieszczenie, w którym urządzenie będzie eksploatowane, musi być wyposażone w instalację elektryczną oraz odpływ wody. Do najistotniejszych wad urządzeń należy brak możliwości równoczesnego przyrządzania kilku potraw z zastosowaniem różnych ustawień temperatury i wilgotności (m.in. nie ma możliwości jednoczesnego gotowania i pieczenia na parze). Ponadto efekt regeneracji posiłków jest ograniczony czasowo. Piec konwekcyjno-parowy przeznaczony jest do dużej częstotliwości pracy, dlatego stosowanie urządzenia do przygotowywania niewielkiej ilości potraw jest nieekonomiczne. Czynnik ten eliminuje eksploatację pieca konwekcyjno-parowego w gospodarstwie domowym.
Niską awaryjność urządzenia zapewnia prawidłowa eksploatacja pieca oraz regularna obsługa pod względem higienicznym, oraz eksploatacyjnym, tj. usuwanie osadzającego się kamienia kotłowego, który stanowi przyczynę najczęstszych awarii pieców konwekcyjno-parowych. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na prawidłowe działanie pieca jest poddawanie urządzenia cyklicznej konserwacji. W związku z zaawansowaną technologią pieca personel obsługujący piec powinien przejść odpowiednie szkolenie instruktażowe pod kątem eksploatacji urządzenia.
Funkcjonalność pieca konwekcyjno-parowego sprawia, że jest to urządzenie niezbędne w każdym profesjonalnym punkcie gastronomicznym, które zapewnia komfort pracy oraz najwyższą jakość przyrządzanych potraw. Dodatkowym atutem urządzenia jest aspekt ekonomiczny wpływający na oszczędności, które w skali długoterminowej eksploatacji szybko zamortyzują koszt urządzenia.
No Product