Pewnego pięknego dnia postanawiasz otworzyć własną restaurację. Rzucasz się na głęboką wodę, ale doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Tak samo jak w każdym innym biznesie – przed tobą sporo pracy.
Zaczynasz od poszukiwania odpowiedniego lokalu. Dobrze, jeśli już wcześniej była w nim prowadzona podobna działalność, bo dzięki temu infrastrukturę lub przynajmniej jej część masz już przystosowaną. Masz już wymarzoną lokalizację, teraz czas na wyposażenie. Jak dobrać odpowiednie wyposażenie do kuchni? Jakiego sprzętu będę potrzebować? Takie pytania krążą w Twojej głowie. Właśnie na te pytania otrzymasz odpowiedź w poniższym artykule.
Co powinno znaleźć się w menu?
Na pewno już wiesz jaki rodzaj kuchni będzie serwowany w restauracji. Zastanów się przede wszystkim, jakie to będą dania. Rozpocznij od ułożenia karty dań. Postaraj się też, przynajmniej w pewnym stopniu, przewidzieć takie pozycje, które chcesz serwować u siebie w przyszłości. To właśnie na tej podstawie dobierzemy odpowiedni sprzęt.
Drugim bardzo ważnym kryterium jest ilość miejsca, jaką dysponujesz na zapleczu kuchennym. Od tego właśnie zależy ile sprzętu uda się tam wstawić. Tutaj na pomoc przychodzą nam producenci sprzętu. Zazwyczaj jest on zaprojektowany w kilku rozmiarach. Dzięki temu możesz wstawić do swojej kuchni wszystkie potrzebne sprzęty w odpowiednio dobranych wielkościach.
Czego na pewno będziesz potrzebować?
Zacznijmy przede wszystkim od powierzchni roboczych. Potrzebne będzie miejsce do pracy, czyli blaty robocze. Tutaj niezastąpione są różnego rodzaju stoły. Ważne jest też aby wykorzystać miejsce pod stołami. Możemy kupić zarówno zwykłe stoły, ale także wyposażone w półki pod blatem. Jeśli chcemy mogą to być szafki zamykane, np. z drzwiami przesuwnymi. Tam gdzie to możliwe, należy też wykorzystać miejsce nad stołami roboczymi. W tych miejscach możemy zawiesić szafki wiszące, również z drzwiami przesuwnymi lub otwarte półki, np. do przechowywania przypraw.
Każda kuchnia powinna być też wyposażona w miejsce do mycia. Po pierwsze musi to być miejsce do mycia żywności (mięsa, warzyw) przed rozpoczęciem ich obróbki. Tutaj przyda się stół ze zlewem lub głęboki – z tak zwanym basenem. Również pod takim stołem może znaleźć się wbudowana półka a nawet zamykana szafka. Po drugie będzie też potrzebne osobne miejsce do zmywania brudnych naczyń. Tutaj poza stołem ze zlewem przyda się też wydajna zmywarka, która usprawni pracę.
Kolejną ważną rzeczą jest miejsce do przechowywania. Na pewno sporo rzeczy będzie można przechować w szafkach i na półkach pod stołami roboczymi. Ale poza tym przydadzą się regały. Ale na regałach nie przechowamy żywności. Dla niej musimy zapewnić niższe temperatury.
W tym zakresie mamy do dyspozycji całe spektrum potrzebnych sprzętów. Począwszy od różnych rozmiarów szaf chłodniczych oraz mroźniczych, przez stoły, dostępne również w wersji chłodniczej oraz mroźniczej aż po schładzarki szokowe czy podstawy chłodnicze. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te ostatnie. Ponieważ właśnie na tych podstawach możemy umieścić kolejne sprzęty w formie nastawnej – mogą to być np. płyty bezpośredniego smażenia, grille, czy kuchenki.
Otwieram restaurację z kuchnią tradycyjną
Załóżmy, że otwierasz restaurację z tradycyjną kuchnią polską. Co pojawi się w Twoim menu. Zupy, które Polacy uwielbiają. Potrawy smażone, jak na przykład schabowy lub innego rodzaju kotlety drobiowe czy wołowe steki. Smażymy także ryby. Na pewno będą też potrawy duszone i gotowane. Polacy uwielbiają zrazy, golonki i pierogi. Do tego pieczenie z karkówki, kaczki a nawet dziczyzny. Przyznasz, że to dość spora liczba technik.
Jakiego więc sprzętu będziesz potrzebować, aby przygotować te wszystkie dania? Podstawą będzie kuchenka. Zastanów się z jakiego rodzaju paliwa chcesz korzystać. Czy będzie to kuchenka gazowa czy elektryczna (z tradycyjnymi płytami lub do wyboru spośród płyt ceramicznych i indukcyjnych, które nagrzewają się szybciej niż te tradycyjne). Na kuchence przecież można przygotowywać zarówno potrawy smażone, duszone, grillowane (wystarczy odpowiednia patelnia lub nakładka) czy gotowane. Potrzebujemy tylko odpowiedniego pojemnika, czyli patelni, garnka, czy brytfanny.
Jeśli uważasz, że wszystkie dania z Twojego menu uda się przygotować za pomocą kuchenki, to być może będzie to jedyny sprzęt grzewczy jakiego potrzebujesz? Możesz wtedy wstawić taką o większym rozmiarze. Producenci dostarczają kuchenki o 2, 4, 6 a nawet 8 oddzielnych polach, dzięki czemu właśnie tyle potraw można jednocześnie przygotować. Dodatkowo pod kuchenką można umieścić wbudowany piekarnik i w nim przygotować np. pieczenie.
Jeśli kuchenka nie wystarczy…
Jeśli jednak uważasz (bardzo słusznie), że kuchenka nie wystarczy. Warto zaopatrzyć się w inne, specjalistyczne sprzęty. Jeśli przygotowujesz duże porcje zup, to poważnie zastanów się nad kotłem warzelnym. Dzięki temu zwolnisz jeden lub więcej palników. Jeśli często używasz patelni, to postaw na patelnie dużych rozmiarów. Do smażenia możesz wykorzystać też grille lawowe czy płyty bezpośredniego smażenia.
Zakupując te dodatkowe urządzenia wzrośnie łączna kwota Twoich wydatków, ale ma to też swoje plusy. Urządzenia dedykowane pod daną czynność potrafią przyczynić się do zwolnienia niepotrzebnie zajmowanych pól na kuchence a dodatkowo praca z ich użyciem będzie bardziej ergonomiczna, często bezobsługowa (lub wymagająca bardzo małej uwagi) a co najważniejsze będzie oszczędniejsza i bardziej wydajna.
Mistrzostwo w tym zakresie osiągają piece konwekcyjno-parowe, o których pisaliśmy już tutaj. Dzięki piecowi, który zajmuje mało miejsca, bezobsługowo możesz przygotować zarówno dania pieczone, jak i duszone. Mogą to być mięsa, ryby i ciasta. Wystarczy nastawić odpowiedni program i zwolnić umysł, poświęcając się innej pracy. Wszystko zrobi się samo.
Co w przypadku innych potrzeb?
Jeśli planujesz otwarcie innego rodzaju kuchni. Na przykład będzie to restauracja włoska, to za pewne będziesz podawać swoim gościom makarony. Zaplanuj więc w swoich zakupach warnik. Dzięki osobnym koszyczkom przygotujesz w nim pojedyncze porcje makaronu, ryżu czy kaszy. Przyznaj – to lepsze niż nastawienie 4 garnków na kuchence.
Jeśli smażysz dużo naleśników – być może przyda się naleśnikarka. A jeśli chcesz przygotowywać potrawy na głębokim tłuszczu (kotlety devolaile lub po prostu frytki), to zaopatrz się w odpowiedniej wielkości frytownicę. Jeśli natomiast Twój lokal będzie działał na zasadzie bufetu, to nie zapomnij o zakupie bemarów, dzięki którym Twoje potrawy będą dłużej ciepłe.
Nie zapomnij o wentylacji
Listę zakupów uzupełnij o system wentylacji. Czyli odpowiednio dobrany okap, najlepiej wyposażony w system przeciwpożarowy. Dzięki temu pozbędziesz się z kuchni przede wszystkim nieprzyjemnych zapachów, nadmiaru ciepła i pary. Będzie też bezpieczniej i łatwiej pracować.