Biznes gastronomiczny nie jest łatwym kawałkiem chleba. Przekonało się o tym wielu. Z pozoru łatwe zajęcie, które polega na przygotowywaniu potraw dla Klientów. W szczegółach jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane. Ważne jest doświadczenie, wyczucie i umiejętność łączenia smaków. A w to wszystko należy włożyć jeszcze całe swoje serce, aby Goście poczuli się jak we własnym domu.
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych wskazówek, których pełne wdrożenie pomoże zaplanować organizację firmy gastronomicznej a w efekcie osiągnięcie sukcesu w tej branży.
1: Kelner – wizytówka lokalu
Kelner to zazwyczaj pierwsza osoba, jaką widzą Goście. Jeśli prowadzisz biznes typu fast food lub bar, to często sam jesteś i kelnerem i kucharzem. Więc musisz jak najlepiej wcielić się w obie role. Od kelnera wymagamy przede wszystkim kultury i wiedzy na temat jedzenia, które serwowane jest w lokalu. Powinien doskonale znać kartę dań, ale nie tylko z nazw potraw (które musi dobrze wymawiać). Dobry kelner wie w jaki sposób przyrządzone są dania. Potrafi dobrać odpowiednie napoje.
2: Szef kuchni
Bardzo ważna postać w każdym lokalu gastronomicznym. To spod jego ręki wychodzą wszystkie dania, na podstawie których restaurację oceniają Goście. Bardzo trudno znaleźć jest odpowiedniego szefa kuchni. Na szczęście dzięki coraz większej popularności tego zawodu, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Szef kuchni powinien doskonale znać składniki, z których przyrządza dania. Powinien wiedzieć gdzie je kupić, tak aby były świeże i spełniały wszelkie standardy. A na sam koniec idealnie je wszystkie połączyć.
3: Menu
Dopasuj menu restauracji do okolicy, w której działasz. Do tego z jakich lokalnych składników mogą zostać wykonane dania, które się w nim znajdują. Poświęć tyle czasu na jego stworzenie, ile tylko będzie to wymagać. Proces tworzenia menu najlepiej przeprowadzić w formie burzy mózgów, w której uczestniczyć powinni przede wszystkim szef kuchni i kucharze, ale też właściciel lokalu i kelnerzy mający styczność z Gośćmi.
4: Wyróżnij się
Postaraj się, aby Twój lokal się wyróżnił. Tak jak w każdym biznesie, musisz znaleźć odpowiednią niszę. Nie chodzi tutaj o to, czy będziesz serwował kuchnię polską, włoską czy może turecką. Wzbogać tradycyjne przepisy o lokalny dodatek. Np. niech to będą dania na bazie mięsa z lokalnej hodowli. Jeśli Twój region jest bogaty w dziczyznę lub ryby – wykorzystaj to w swoim menu. Mogą to być też dania z wykorzystaniem lokalnych serów. Ale przede wszystkim niech to będą produkty sezonowe. Nie silmy się na to, aby zimą serwować bezsmakowe produkty, które dostępne są w porze letniej.
5: Promocje
Promuj swój biznes. Zaplanuj tzw. Happy Hours, czyli godziny w ciągu dnia, w których wybrane dania lub całe zestawy obiadowe dostępne będą w obniżonych cenach. Niech to będą godziny, w ciągu których w lokalu jest mniejszy ruch. Możesz również wprowadzić rabaty dla stałych Klientów. Innym sposobem jest zniżka za to, że Gość pokaże paragon z poprzedniej wizyty w Twoim lokalu. Kolejny sposób to organizacja festiwali kulinarnych lub wydarzeń tygodniowych, podczas których będziesz np. serwować dania z określonej kuchni świata. O wszystkich tych działaniach poinformuj wykorzystując do tego prasę, internet i własną stronę www.
6: Strona www
Jeśli jeszcze jej nie masz, to jak najszybciej zleć zaprojektowanie profesjonalnej strony internetowej. Na stronie powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o położeniu Twojej firmy, godzinach otwarcia oraz dostępnym menu. Całość wzbogać odpowiednio dobranymi zdjęciami swoich potraw oraz samego lokalu. Na stronie na bieżąco informuj o aktualnych promocjach i zmianach. Wykorzystaj też ją do zbierania informacji o swoich Gościach. Przeprowadzaj ankiety i zbieraj adresy email, aby móc wysyłać newsletter.
7: Bądź na Facebooku
Sama strona internetowa będzie niczym, jeśli nikt się o niej nie dowie. Adres www umieszczaj na wszelkiego rodzaju materiałach, jakie trafiają do publicznego obiegu. Niech to będą wizytówki i ulotki. Umieść go też na karcie dań dostępnej w lokalu. W dzisiejszych czasach pamiętać musisz także o portalach społecznościowych. Największy z nich to oczywiście Facebook. Załóż tam swój fanpage i informuj o swojej działalności. Dla biznesu gastronomicznego idealnym rozwiązaniem jest też korzystanie z Instagrama. To tam wrzucaj zdjęcia swoich dań, lokalu, imprez a w sezonie letnim niech to będą zdjęcia z letniego ogródka.
8: Daj się znaleźć
Zadbaj o to, żeby dało się Ciebie znaleźć w Google. Pierwsza czynność jaką wykonuje każdy z nas w poszukiwaniu nowych rzecz, to właśnie korzystanie z wyszukiwarki internetowej. Zaznacz położenie lokalu na mapach google i dodaj informacje w lokalnych portalach ogłoszeniowych. Dzięki temu pozycja w wynikach wyszukiwania wzrośnie. Jeśli Twoja strona jest daleko w wynikach wyszukiwania musisz zlecić pozycjonowanie oraz reklamy w adwords. To jedne z najbardziej skutecznych i najtańszych metod reklamowych, jakie w tej chwili są dostępne.
9: Wystrój i atmosfera
Zwróć uwagę na to, aby Twój lokal był czysty. Zadbaj o to, aby stoły i krzesła były równo ustawione i aby nie panował bałagan w tym aspekcie. Sprawdź czy okna i podłogi są zawsze czyste. Postaraj się wyróżnić na tle innych lokalnych biznesów gastronomicznych. Możesz wykorzystać dekoratora lub architekta, aby urządził przyjazne wnętrze, zgodne z tym, czego oczekują Twoi Klienci. Zadbaj o takie detale jak świeże kwiaty czy odpowiednio dobrana muzyka. Poinformuj o tym, czy w lokalu mile widziane są małe dzieci oraz zwierzęta. Możesz również poinformować o obowiązującym stroju. Wszystko po to, aby Twoi Goście czuli się u Ciebie w pełni komfortowo.
10: Sprzęt
Jedną z najważniejszych spraw jest wyposażenie kuchni. Wszystkie dania, które ją opuszczają powinny być perfekcyjne. Spraw więc, aby kucharzom łatwo było osiągnąć ten cel i nic go nie utrudniało. Zwłaszcza zepsuty lub niepoprawnie działający sprzęt.
Rozpocząć należy od dobrego projektu zaplecza kuchennego. Poproś o pomoc doświadczonego projektanta, np. Parima Project, który ustawi sprzęty w odpowiedniej kolejności, tak aby praca na kuchni była jak najszybsza i jak najbardziej ergonomiczna – zwłaszcza wtedy, kiedy w kuchni pracuje kilka osób.
Zainwestuj w sprzęt najlepszej jakości. Tanie konstrukcje z Chin niestety dość szybko się psują. Próżno też szukać serwisu, który naprawi sprzęt w ramach obsługi gwarancyjnej. Postaw na sprawdzonych producentów, takich jak Instanco, których w naszym kraju nie brakuje, a którzy chętnie wybierani są przez odbiorców w całej Europie i na świecie. Jeśli Twój budżet jest ograniczony możesz skorzystać z oferty jakiegoś outletu gastronomicznego, gdzie kupisz sprzęt powystawowy.
Odpowiedni sprzęt przyspieszy i zautomatyzuje pracę w kuchni, dzięki czemu kucharze będą mogli poświęcić swój czas na inne zadania, wymagające większej uwagi człowieka.